آذر ۱۲, ۱۳۹۷

مقاله ژورنال داخلی را کجا بفرستم؟

سوالی که همواره برای پژوهشگران محترم پیش می آید این است که ژورنال خود را در چه مجله ی داخلی چاپ نمایم.

جهت پاسخ به این سوال لازم است در ابتدا سه فاکتور زیر را در نظر داشته باشیم؟

  1. موضوع مقاله مورد نظر و حوژه فعالیت نوآورانه را به خوبی بشناسیم
  2. در ارسال مقاله زمان پاسخ گویی اولویت بیشتری دارد یا سطح ژورنال؟
  3. مقاله دارای دستاوردهای تئوری یا پیاده سازی قابل توجهی است؟

سوال اول:

با انتخاب حوژه فعالیت پژوهشی خود، مشخص نمایید که لازم است ژورنال را درچه دسته ای (انسانی، فنی مهندسی، پژشکی) و در چه زیر شاخه ای ارسال نمایید. این امر اهمیت فوق العاده ای در ارسال مقالات به ژورنال های داخلی و خارجی دارد که لازم ات حتما حوژه فعالیت ژورنال ملاحظه گردد تا به دلیل out of scope بودن موجبات مردود شدن مقاله ایجاد نشود.

 

سوال دوم:

ژورنال هایی با زمان ارسال سریعتر، معمولا دارای تیم پشتیبانی قوی تری هستند، مقالات با سطح نوآوری پایین تر، احتمال پذیرفته شدن مقاله را بالا خواهند برد. لازم است با مطالعه مقالات گذشته و تاریخچه ژورنال، حدودی از زمان پاسخ گویی و میزان سخت گیری داوران و هیئت نگارش بدست آورید.

سوال سوم:

یک نگارش علمی با در سه سطح احتمال پذیرفته شدن در مقالات داخلی یا خارجی را دارد. سطح اول، زمانی است که مقاله دارای دستاورد تئوری مشخص و متمایز باشد بگونه ای که مرزهای دانش را در یک جهت علمی جابجا نماید. احتمال پذیرفته شدن این مقاله در ژورنالهایی با ماهیت تئوری بالا است. سطح دوم، مقالاتی است که برای نخستین بار، تئوری مشخصی را برای سیستم مشخصی بکار می برد. احتمال پذیرفته شدن این مقالات  در ژورنال های کاربردی بسیار بالا می باشد. نهایتا سطح سوم، مقالاتی است که به مقایسه چند روش که قبلا بر روی سیستم مشخصی به کار رفته اند و یا کاربردهای مختلف یک روش بحث و بررسی می نماید. این مقالات معمولا به حالت survey بوده و احتمال اکسپت در ژورنالهای راهنما را دارند.

نتیجه گیری:

در صورت پاسخ گویی به سه سوال فوق، می توانیم رنج مقالات قابل ارسال را به حد قابل توجهی کاهش دهیم. توجه نمایید که می توانید لیست مجلات علمی پژوهشی معتبر وزارت علوم را در آذر ماه ۹۷ در پیوست این پست بارگذاری نمایید و به انتخاب ژورنال مناسب خود بپردازید.

به علاوه شما می توانید از مشاوره گروه تخصصی ای حرفه، به منظور مشاوره ارسال مناسب با توجه به اهداف خود بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *